אימון למבוגרים בעלי הפרעת קשב וריכוז

אנו שומעים רבות על ילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADD או ADHD) ועל הדרכים לסייע להם. ילדים אלה הם ברי מזל מפני שנולדו בעידן בו גילו את ההפרעה ונתנו לה שם, מקום וכלים להתמודדות. אולם מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז?
לרבים מאתנו, המבוגרים, זו הפתעה.
הפרעת קשב וריכוז מוכרת, שכיחה וקיימת גם אצל מבוגרים מכל הגילאים. לא ניתן יותר להתעלם מהעובדה כי הפרעת קשב וריכוז היא חלק בלתי נפרד מהחיים של (כמעט) כולנו. בעוד הילדים ברובם מאובחנים כיום כבר בגיל צעיר, אם על ידי מוסדות החינוך ואם על ידי הורים ערניים, נותרים המבוגרים לגשש באפלה. מה לקוי אצלי? מדוע אינני מצליח בתחומים מסוימים?
גם אלו מן המבוגרים שכבר מזהים את ההפרעה על עצמם, לא תמיד מוצאים דרך להתמודד עמה בהצלחה.
מחקרים מוכיחים כי יותר ויותר מבוגרים מתגלים כבעלי הפרעת קשב וריכוז, וכי עצם הגילוי מביא עמו הקלה רבה. הם מתמודדים מדי יום עם אתגרים רבים הגורמים לסבל ניכר, תחושת פספוס ותסכול גדול. אבחון כבעלי הפרעת קשב וריכוז מאפשר למבוגרים להבין את הסיבה לתקיעות שלהם בנושאים שונים, כמו קושי בניהול זמן, קבלת החלטות, ניהול הזדמנויות וניהול עצמי, חוסר מוטיבציה, דחיינות, דימוי עצמי נמוך, אימפולסיביות ו/או היפראקטיביות, חוסר יציבות במקומות העבודה ועוד. חשוב להבין שקושי בנושאים אלה מערער את כל מעגלי החיים המשמעותיים של האדם – הזוגיות, ההורות, החברה, העבודה, הלימודים וכו' – ועל כן הוא כה אקוטי.

אפשר לראות בזה הפרעה. אפשר לראות בזה מתנה.

אחוז גבוה במיוחד מהאנשים המפורסמים והמצליחנים ששינו את העולם התגלו כבעלי הפרעת קשב וריכוז, ביניהם: אלברט איינשטיין, ג'ון פ. קנדי, גלילי גלילאו, תומס אדיסון, וולט דיסני ועוד. מסתבר שיש קשר ישיר בין המאפיינים הייחודיים להפרעה זו לבין היכולת של אדם להצליח ולהתקדם.

מהפרעה למתנה

אפשר להמשיך ולהתעלם, להגיד שיהיה בסדר. ואפשר להחליט לעשות משהו, לנצל את כל האפשרויות הקיימות ולהפוך את ההפרעה למתנה.
אם בחרת באפשרות השנייה, ישנן מספר דרכים לטפל בהפרעת קשב וריכוז: האפשרות המוכרת והשכיחה ביותר היא טיפול תרופתי.
הטיפול התרופתי מיועד לשפר את הקשב והריכוז, אך לא מקנה לאדם את המיומנויות להן הוא נזקק, כדי לערוך באמת את השינוי הנחוץ לו בחיים. כלומר, אפשר להרכיב משקפיים ולראות, אבל כדי להיות מסוגלים לקרוא, אי אפשר לדלג על לימוד מיומנות הקריאה.
קשיים בתחום העבודה או התעסוקה, מערכות יחסים מורכבות, סדר וארגון, דחיינות, ניהול זמן לקוי וכו' – לא ייפתרו בעזרת טיפול תרופתי בלבד. תהליך האימון הייחודי להפרעה זו, הוא זה שיביא את המטופל לתוצאות האולטימטיביות, תוך פרק זמן קצר, והוכח כיעיל ביותר לשיפור ההתנהלות הביצועית של אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז. האימון מסייע לך להישאר ממוקדת, להתגבר על קשיים ומכשולים ולרכוש ארגז כלים עשיר שיאפשר לך לנווט לעבר היעדים ומטרות שהצבת לעצמך, למרות ועל אף הפרעת הקשב.  

היכרות ושינויים

אימון להפרעת קשב וריכוז מתמקד בשני תחומים מרכזיים:
שלב א'

 • היכרות עם ה AD(H)D והעצמת נקודות החוזק והיתרונות הטמונים בו:
  • הבנת המאפיינים של הפרעת הקשב והריכוז
  • העלאת המודעות העצמית
  • שינוי התפיסה האישית האופיינית לבעלי הפרעת קשב וריכוז, ביחס לאופן בו הם תופסים את עצמם (דימוי עצמי נמוך), לשלב בו הם מכירים בייחודיות שלהם ועוברים מחוויית הכישלון אל מעגל ההצלחה

שלב ב'

 • אימון לפיתוח והשגת שינוי בתפקוד יומיומי:
  • ניהול עצמי – תכנון, ארגון והתארגנות, ניהול זמן
  • קביעת מטרות לטווח קצר ולטווח ארוך, ויישומן
  • התבוננות ושיפור בהרגלי משמעת עצמית המאפשרים צמיחה אישית
  • יכולת קבלת החלטות
  • ניהול כעסים (אימפולסיביות)
  • יצירת הרגלי חשיבה, למידה והתנהגות חדשים

כמו כל הפרעה בהתנהלות היומיומית, חוסר טיפול יהפוך אותה למורכבת וקשה יותר, לכזו שהשלכותיה השליליות מתבטאות ביותר ויותר תחומים. לעומת זאת, שיפור בתחום אחד, מאפשר שינוי לטובה בתחומים נוספים.
אני ממליצה לך לא להישאר עם ההפרעה לבד. תעשי צעד, קבעי פגישה ותגלי איך בזכות הפרעת הקשב והריכוז שלך – כן, דווקא בזכותה – את יכולה להגיע להישגים יותר מכל אחד אחר!
אם את מזהה כאן את עצמך, את מוזמנת ליצור קשר עוד היום.
כי לחיות זה להגשים את מה שאת רוצה, ואם לא עכשיו – אימתי?!